Ptosis, bo tak to brzmi z greki, to defekt związany z nieprawidłową pracą mięśnia dźwigacza powieki. Gdy jest on słaby, powieka górna może opadać i ograniczać pole widzenia. Warto temu przeciwdziałać.
Dlaczego powieka opada?
Przyczyny są różne – od naturalnych, przez uszkodzenia np. w wypadkach, po choroby neurologiczne.
Główne to:
- zmęczenie i/lub osłabienie mięśni wokół oka, w szczególności mięśnia dźwigacza powieki
- starzenie się – wraz z wiekiem mięśnie dźwigacza powieki tracą elastyczność i siłę, co prowadzi do opadania powieki górnej i zmniejszenia jędrności skóry wokół oka
- choroby neurologiczne: np. stwardnienie zanikowe boczne (ALS) czy miastenia mogą wpływać na funkcjonowanie nerwów odpowiedzialnych za kontrolę mięśnia dźwigacza powieki. W tym przypadku opadanie powieki często ogranicza się do jednego oka.
- uszkodzenie nerwu twarzowego
O ile skutki chorób są trudne do zniwelowania i zawsze wymagają konsultacji z lekarzem, o tyle z osłabieniem mięśni można skutecznie sobie poradzić. Z pomocą przychodzi joga twarzy. Ćwiczymy nie tylko dźwigacz powieki, ale także mięśnie wewnętrzne oczu i… mięśnie czoła.
Co ma czoło do oka?
Mięśnie czoła i mięsień dźwigacz powieki są połączone. Nerw twarzowy odpowiada za uniesienie powieki górnej poprzez połączenie z mięśniem dźwigaczem powieki. Mięśnie czoła również są kontrolowane przez nerw twarzowy. Kiedy są słabe lub źle pracują, może to wpływać na prawidłowe działanie nerwowo-mięśniowego połączenia między mięśniem dźwigaczem powieki a nerwem twarzowym. Jeśli nerw twarzowy jest osłabiony lub uszkodzony, prowadzi do osłabienia mięśni czoła i opadania powieki. W takim przypadku oba objawy mogą występować jednocześnie.
Ćwiczenia na opadającą powiekę
Ćwiczenia na opadającą powiekę mają za zadanie wzmocnić mięśnie wokół oka, zwłaszcza mięsień dźwigacz powieki.
- Siłownia dla powiek: usiądź prosto, wzrok skieruj przed siebie, zamknij oczy. Delikatnie połóż palce wskazujące na powiece górnej i spróbuj otworzyć oczy. Przytrzymaj chwilę, licząc do 5, i rozluźnij. Powtórz kilka razy.
- Mrużenie oczu: przyłóż dłonie po obu stronach twarzy i odciągnij skórę z okolic oczu 45 stopni do góry. Spróbuj zamknąć oczy i trzymaj w napięciu, licząc do 10. Mięśnie mogą zacząć drgać z wysiłku! Powtórz kilka razy.
- Szerokie otwieranie oczu: pochyl twarz do dołu, trzymając podbródek daleko od klatki piersiowej. Spójrz w górę, szeroko otwierając oczy, policz do 10, rozluźnij. Powtórz kilka razy.
- Wzmocnienie wewnętrznych mięśni oczu: zamknij oczy i gałkami ocznymi narysuj znak nieskończoności w jedną stronę, potem w drugą. Przesuwaj gałki oczne zgodnie z ruchem wskazówek zegara: 12-3-6-9-12, a następnie na odwrót. Podpisz się ruchem gałek ocznych.
- Silne czoło: połóż dłoń na czole i z takim oporem pulsacyjnie podnoś brwi.
Rozpocznij swoją przygodę z Jogą Twarzy!
Potrzebujesz więcej ćwiczeń? Przygotowałam gotowe pakiety na wybrane okolice Twojej twarzy! Możesz również skorzystać z pełnego pakietu ćwiczeń online (+40 godzin) i dołączyć do mojej grupy na Facebooku, gdzie na bieżąco dzielę się nowymi, dedykowanymi nagraniami tylko dla osób na grupie!
Kliknij w przycisk poniżej “Zacznij ćwiczyć ze mną” i poznaj szczegóły!